Rizsporos Utakon

Utazásunk Délkelet-Ázsiában

Kambodzsa a kulisszák mögül

2016. február 21. 19:42 - BettimegTomi

 

    Sosem gondoltam volna, hogy még visszatérek ebbe az országba, de nem bántam meg. Igaz, most csak egy rövid látogatást tettünk itt, hogy Betti is lássa a világ egyik leglenyűgözőbb templom együttesét, Angkort. 

img_9590.JPG

     Megérkeztünk Kambodzsába február 8-án. Sajnos nem volt zökkenőmentes a határátlépés. Szárazföldön, Thaiföldről jövet keltünk át, egy előre megvásárolt kombinált jeggyel Ko Chang szigetről. (A kombó jegyek tartalmazzák a szállodából való transzfert a kikötőig, a kompjegyet és buszjegyet egyaránt. Tulajdonképpen bármely tömegközlekedési eszközök összehangolása, hogy eljuss hosszabb távon A-ból B-be). Ez volt az első hiba, ugyanis aki szárazföldön akar belépni az országba, jobban teszi ha csak az adott ország határáig vesz busz, vagy vonatjegyet. Kb 2 km-el a határ előtt lerak a busz és bekísérnek egy állítólagos határátkelő helyre, ahol a hivatalos 30 dolláros vízumdíj helyett körülbelül 45 dollárt szednek le az emberről! Semmi gond, míg oda nem adtad a pénzt! Itt volt a második hibánk, már olvastunk a dologról, de annyira szervezetten működik a lehúzás (40 fős busznyi csoportot szétválasztanak 4-5 fős csapatokra, hogy ne tudjanak egymással kommunikálni és összefogva lázadni a magas árak ellen), hogy két busznyi hátizsákos alászaladt az egész mutatványnak. Mi is későn kapcsoltunk sajnos. A többiek is az összeg kifizetése után kaptak a fejükhöz, hogy ez bizony átverés. Megoldás lehet, hogy 2 perc ordibálás és veszekedés után elindulsz a határ felé, amerre a busz eredetileg is tartott. Ott megveszed a 30 dolláros vízumod, kiállsz némi időt a sorban útlevél ellenőrzés céljából és már sínen is vagy. Csak annyi a dolgod, hogy a határ túloldalán átverekedd magad a taxis és robogós hiénákon (kb 200 m ) és vásárolj a helyi busztársaságtól egy jegyet, mondjuk Siem Reap-be, ahova mi is indultunk. Ha csak egy ember tanul a hibánkból, már megérte a blog. Tényleg rohadt dühítő a dolog, de ez van, nem volt mit tenni.

       3 éve már jártam Kambodzsában, egy hónapot töltöttem itt és természetesen mutogattam a régi vízumom az útlevelemben az ominózus „határon” és állítottam, hogy én 30 $-ért léptem át a határt Phnom Penh-nél , de kapásból leszarták. A válasz pedig annyi volt, hogy ezen a határátkelőn ennyibe kerül a vízum. A pénzünk már náluk volt és itt nincs visszafizetés. Szóval drágán, de átjutottunk a khmerek földjére. Ezek után a lehető legkörülményesebben kb 5 óra csúszással eljutottunk Siem Reap-be, de a buszon egész jó kis társaság gyűlt össze, szóval elnevetgéltük az utazás végét. Na, ennyit a kellemetlenségekről. 

     A szállodánk nagyon jó volt ár/érték arányban (7 dollár éjszakánként, reggelivel, wifivel, egész nap ingyen kv, tea).Ebben a városban akkora a versengés a szálláshelyek között, hogy bárki talál sokkal olcsóbban szállást, mint gondolná és szó szerint bármilyen igényt kielégítenek! Siem Reap-ben mindent megkapsz, nagyon berendezkedtek a turistákra, tulajdonképpen belőlük él a város. Szálloda foglaláskor valahogy mindig kifogjuk az építkezéseseket. Bangkokhoz hasonlóan, itt is ilyen kilátás fogadott reggel. Betont öntenek

img_9631.jpg

 

Angkor

Bettinek nagyon tetszett én pedig másodszor is úgy élveztem, ahogy annak idején. Nem részletezném a látnivalókat, 2 nap alatt bejárható bérelt tuk-tukkal a kötelező kis kör túra és nagy kör túra, amik tartalmazzák a főbb látnivalókat. A kis kör és a nagy kör is 5-6 templomot tartalmaz, viszont a nagy körön távolabb helyezkednek el egymástól a látnivalók, ezért is drágább picivel.

Tuk-tuk árak: kis kör 12 dollár egy napra, a nagy 15 volt. A 3 napos jegy 40 dollárba kerül és szerintem 3 nap pont elég, de ezt embere válogatja. Választható egy hetes jegy 60 dollárért, valamint 1 napos 20-ért. Sok útikönyv és szinte minden szálloda ajánl egy naplemente néző helyet Angkorban. Na ezt egész nyugodtan ki lehet hagyni szerintem, mert többet ér, ha Angkor Watnál a nagy templomnál, vagy ennél is jobb, ha Bayonnál várjuk meg a napnyugtát. Javasolják még ezen kívül a napkeltét szintén a nagy templomnál, azonban ez manapság annyira népszerű, hogy élvezhetetlenné vált és többen panaszkodtak, hogy nem olyan nagy dolog, mint ahogy beharangozzák. Nekem személy szerint Bayon tetszett a legjobban a maga kb 200, kőből kifaragott, jókedvű Buddha arcával. Csodaszép látványt nyújtanak még a hatalmasra nőtt fügefák és a mindent maguk alá gyűrő gyökereik. Az ember nagyon aprónak érzi magát mellettük. Ezeket a fákat nem vághatják ki, mert annyira egybenőttek az adott templommal, hogy az összedőlne.

     Mi a harmadik napon elmentünk még egy távolabbi templomhoz kb 30 km -re, később elütöttük az időt Siem Reap városában néhány hátizsákossal, nagyjából hajnal 5-ig. Reggel (2 óra alvás után) persze totál elkésve egy tuk-tukkal éppen hogy elkaptuk a buszunkat, ami fél órát várt ránk és indultunk is Vietnámba, pontosabban Ho Chi Minh városba.

    Jó ha tudod

       Kambodzsa olcsó...olcsóbb mint Thaiföld, az árak nagyjából megegyeznek a vietnámiakkal és a laosziakkal. Az utazás körülményes, rosszak az utak és az indulási idő abszolút random szerű, bármennyire is állítják a helyiek, hogy gördülékeny. Azért jobb, ha ott vagy időben a buszodnál. Vonatok nem közlekednek az országban. Az ételeik szerintem nem a legjobbak a térségben, bár a tengeri kaják finomak voltak. Siem Reap biztonságos, kényelmes és olcsó város bármely utazónak. Angkor Waton kívül Ban Lungot és környékét tartom a legszebb helynek az országban. Természetesen a szigetek is gyönyörűek. A helyiek kedvesek és többnyire beszélnek angolul. Aki nem ért meg, szívesen belemegy egy activity játszmába és ez maradandó élményeket szül. A fővárost érdemes megnézni, de 3 napnál többet nem ajánlok. Rothadt gyümölcs, szmog és halszósz szag keveréke terjeng városszerte. 

   Szinte minden reklámban, márkanévben, sőt még a lobogójukon is szerepel Angkor neve, vagy képe. Alkudni nem ajánlott, hanem kötelező! Kóstold meg a Black Panther sört, fekete és erős, viszont jéghidegen élmény (máshol nem kapsz a térségben).Kambodzsából, Vietnamba használd a Mekong expressz buszait!! Nem vágnak át, annyiért kapod a jegyet, mint a helyiek, rendelhetsz neten, mi is ezt tettük. Van wc a buszon és pontosan indul, valamint érkezik is.

 Tomi

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rizsporosutakon.blog.hu/api/trackback/id/tr288409190

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: 3 dolog, amiért szeretem Kambodzsát 2016.02.22. 01:52:06

| Márki Edit | Kétségtelen, ha az ember európaiként Ázsiába költözik, akkor drasztikus változásokon megy keresztül, mind lelkileg, mint pedig fizikailag. Ezek inkább hosszabb távon, és főként akkor jönnek elő, ha a helyiekhez hasonló életvitelt foly...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása